Reklam
Reklam


Soru/Cevap

Soru/Cevap

Sıkça sorulan sorular?

Bu bölümde sizden gelen ve en fazla sorulan soruları derledik. Sormak istediğiniz diğer sorularınız için forum sayfamızda bulunan  Soru-Cevap bölümünden soru sorabilirsiniz.

1-Sınava kaç kere girebilirim?

Sınava istediğini kadar girebilirsiniz. Herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

2-Sınava kimler girebilir?

Mezun ve son sınıfta olan arkadaşlarımız girebilir.

3- Açıklanan sınav sonuçlarına okul puanları dahil mi?

Evet arkadaşlar. Okul puanlarınız eklenmiş halidir.

4- Sınavı kazandım ama gitmezsem puanım düşer mi?

Evet, okul puanınız kılavuzda belirtildiği oranda düşer. ÖBP’niz 0,6 yerine 0,45 ile çarpılıp puanınıza eklenecektir.

5- Dgs ile açıköğretimden devam ettim. Örgün bir öğretimi kazanırsam açıköğretimde ki okulumu da okumaya devam edebilir miyim?

Evet, hiç bir sıkıntı olmadan aynı anda okuyabilirsiniz.

6-Tek ders, staj ve bitirme projesi gibi durumlardan dolayı okulum uzadı DGS ile bir yer kazandım kayıt yapabilir miyim?

Yök bu konu hakkında 2012’de bilgilendirme yaptı. Mezun olamayan öğrencilere bütünleme veya ek sınav sonucunda kayıt hakkı kazandıkları programa kayıt hakkı tanındığı da dikkate alınarak, 2012 dikey geçiş sınavı kayıt tarihleri arasında yükseköğretim kurumlarından mezun olamadığı için kazandığı programa kayıt yaptıramayan ancak kayıt tarihinden sonra stajını tamamlama, bütünleme sınavını, tek ders sınavını vb. Başararak mezuniyet hakkı elde eden ön lisans öğrencilerinin bu durumlarını belgelemeleri kaydıyla 2012 -2013 eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılı başlangıcına kadar programların kontenjanları dikkate alınmadan, 2012 DGS’de kayıt hakkı kazandıkları lisans programlarına kayıt yaptırabilmelerine karar verilmiştir.

7- Lisans ile uzaktan eğitim aynı anda okunabilir mi?

Hayır, böyle bir imkan yok malesef. Lisans eğitimi ile beraber uzaktan eğitim programlarını ve açıköğretimin kontenjanlı bölümlerini aynı anda okuyamazsınız.

8-Önlisans bölümümden hangi lisans programlarına geçiş yapabileceğimi nereden öğrenebilirim?

Sayfamızda ki kılavuzlar kısmından yada ösym sayfasında dgs kılavuzlarından TABLO-3 kısmına bakarak öğrenebilirsiniz.

9-Okul birincisine ek puan yada ayrı kontenjanı var mıdır?

Hayır böyle bir uygulama yoktur.

10-Kazandıktan sonra derslerde başarısız olursam okuldan atılır mıyım?

Hayır atılmazsınız. Eskiden bu durum mümkündü. Fakat sistem değiştiği için başarısızlık durumunda atılma ortadan kalktı. Ama siz yinede derslerinize çalışmayı ihmal etmeyin 🙂

11- Hem DGS hemde YGS’YE girebilir miyim? İkisinide kazanırsam ne olur?

Evet, sınava kayıt yapıp girebilirsiniz. Sınav sonuçlarınıza göre iki sınavdan da tercih yapabilirsiniz. Her ikisinden de bir yükseköğrenimi kazandığınız taktirde tercih hakkı size kalmıştır. İstediğiniz okula kayıt yaptırabilirsiniz.

12- DGS’de baraj puanı var mı?

Dgs’de herhangi bir baraj puan bulunmamaktadır. Puanınız tutarsa istediğiniz okula kayıt yapabilirsiniz.

13-Kaçıncı sınıftan başlayacağımı nereden öğrenebilirim?

Her okul bu konu hakkında farklı bir uygulamaya gittiği için malesef önceden bunun bilinmesi zorlaşıyor. Bizlerde sınavı kazanan arkadaşlarımızın www.facebook.com/dikeygecissinavi sayfasına yazdıkları tecrübeleri doğrultusunda sizlere bir forum açarak, tüm bilgileri bir başlık altına topladık.

14- Açıöğretim Fakültesine sınavsız kayıt yapabilir miyim?

Bu sorunun cevabını detaylı şekilde hazırladığımız yazımıza BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

15-YGS-LYS ile Okul Kazananlar DGS’den Tercih Yapabilirler mi?

Bu sorunun cevabını detaylı şekilde hazırladığımız yazımıza BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

*Bu yazının tüm hakları Dgsli.org’a aittir. “www.dgsli.org“ biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 79 YORUM
 1. Beyda diyor ki:

  Merhaba. Ben hemşirelik okuyorum. Yan dal ile adalet okusam dgs ye girebilme hakkım var mıdır? Teşekkürler.

 2. SERAP diyor ki:

  Hocam öncelikle merhaba. size yanıtını bir türlü bulamadığım muğlak bir durum hakkında yardımınızı rica ediyorum. 2017 senesinde dgs ile yerel yönetimler bölümünden uluslararası ilişkiler bölümüne (%100 ingilizce) geçiş yaptım ancak hiçbir dersim sayılmadı program ingilizce olduğu için. şimdi ise türkçe program olan uludağ üniversitesinin uluslararası ilişkiler bölümüne dgs puanım ile merkezi yatay geçiş yapmak istiyorum. bu sefer intibak işlemi olur mu? yani yerel yönetimler bölümünde uyuşan derslerim sayılır m? cevaplarsanız çok sevinirim sağlıklı bilgi alamıyorum hiçbir şekilde.. iyi günler saygılarımla.

 3. Msalihcakir Msalihcakir diyor ki:

  Dgs 4 yilliga tamamlarken iyi onlisans universite mezunlari dusuk onlisans mezunlari ne kadar fsrk ediyor ?

 4. Sezgin diyor ki:

  Merhaba, önlisans bilgisayar programcılığı bölümünü bitirip dgs ile aöf kamu yönetimi bölümüne geçiş yaptım ve lisansı bitirip mezun oldum. Tekrardan sınava girebilir miyim? Girebiliyorsam eğer, tekrardan dgs ile aöf den yönetim bilişim sistemleri bölümüne geçiş yapabilir miyim?

 5. Berke diyor ki:

  Dgs puanım hesaplanmadı 0,5 net kuralı yüzündrn.Peki yine de kendi okulumda öğrenim görme şansım var öı ya da bu hakkı tanıyan okullar var mıdır?

 6. Eyüp diyor ki:

  2018 DGS tercihleri ne zaman yapılacak acaba öğrenebilirmiyim lütfen

 7. HAKAN BAĞATUR diyor ki:

  197,76 puan ile dgs açıktan devam edebilir miyim

 8. Rıfat diyor ki:

  Merhaba hocam ben dgs tercihimi yaptıktan sonra herhangi bi bölüm kazanamasamda benim öbp puanım kesilirmi yoksa sadece kazanıp gitmeyenler için bir senelik bi kesintimi bu

  1. DgsliOrg DgsliOrg diyor ki:

   Kesilmez. Dediğin gibi, kazanıp gitmeyenler için bir senelik kesinti.

 9. Ahmet diyor ki:

  Merhaba ben bu sene dgs ye hazırlanıyorum ama benim seneye alttan 2 tane dersim kalıcak şartlı kayıttan yararlanabiliyormuyum alttan dersim sadece ilk dönem yani bahar yılını kadar bitirmiş olucam bir sorun çıkmaz dimi

 10. İlk 100'de gayretli bir genç diyor ki:

  Merhaba, Hocam önlisans bitirip dgs ile lisans’a yerleştim 2.sınıftan başladım önlisansta kredi alıyordum fakat bazı yerler öğrenim kredisine devam edebilmem için 3.sınıf olman gerek diyorlar ben şimdi 2.sınıfta kyk kredime devam edebilirmiyim? 2yılda olsa

 11. nesime diyor ki:

  meraba 2019 dgs matematik icin hangi yayınları oneriyorsunuz matematik temelim var. Tamamen sinava yönelik zorlayici kitaplar istoyorum..tesekurler

 12. pınar nur diyor ki:

  ben dgs ile ftr’ye geçiş yapmak istiyorum ek tercihlere kaldım ama ftr de kontenjan az olduğu için hemşirelik yazıp gelecek sene dgsye girip tekrardan ftr ye geçmek istiyorum. Ek tercihlerde hemşirelik gelirse eğer ben okuduğum bölümü dondurup tekrardan dgsye girip ftr için tecih yapabilir miyim?

 13. mert diyor ki:

  ben dgsye girdim ilk tercihlerde gelmedi ek tercihleri bekledim ama bu arada yeniden AYT-TYT sınavına hazırlanmaya karar verdim ek tercihle bir yere yerleşirsem 2019 AYT-TYT sınavında puanım kırılır mı ? Yapmak istediğim dgsyle bir yere girersem o bölümü dondurmak sınava çalışmaya devam etmek

 14. Melek diyor ki:

  Ek tercihlerle yerleşme ihtimalı nedir ? Geçen senelerde yerleşen arkadaşlar var mı ?

 15. Büşra diyor ki:

  Hocam merhaba ek tercihlerde bir üniversiteye yerleştim kayıt yaptıktan sonra dondurma işlemini yapıp bir sonraki sene dgsye girebilir miyim? Girebilirsemde tercih yapıp başka üniversiteye yerleşebilir miyim?

BİR YORUM YAZ