Reklam
Reklam


ŞARTLI KAYIT HAKKINDA BİLGİLENDİRME

ŞARTLI KAYIT HAKKINDA BİLGİLENDİRME

2015 DGS İLE BİR LİSANS BÖLÜMÜ KAZANDIĞI HALDE TEK DERSTEN, STAJDAN ÖTÜRÜ MEZUN OLAMAMIŞ DURUMDA OLAN ARKADAŞLARIMIN DİKKATİNE;

ÖNCELİKLE YÖK’ÜN DUYURUSUNU PAYLAŞAYIM;
2015 DGS’de Kayıt Yaptıramayanlara YÖK’ten Şartlı Kayıt Kolaylığı (17.08.2015)
2015 Dikey Geçiş Sınavı ile yükseköğretim programlarına yerleştirilen, ancak öğretim kurumlarından tek ders, bütünleme, staj vb. nedenlerle mezuniyet işlemlerini tamamlayamadıkları için kazandıkları programa kayıt yaptıramayacak öğrencilerin, kayıt haklarının saklı kalması konusundaki dilekçeler Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun 12/08/2015 tarihli toplantısında incelenmiş ve 14/05/2015 tarihli Yükseköğretim Genel Kurul toplantısında Yürütme Kuruluna verilen yetkiye dayanarak ortaöğretim kurumlarından mezun olamayan öğrencilere bütünleme veya ek sınav sonucunda kayıt hakkı kazandıkları programa kayıt hakkı tanındığı da dikkate alınarak, 2015 Dikey Geçiş Sınavı kayıt tarihleri arasında yükseköğretim kurumlarından mezun olamadığı için kazandığı programa kayıt yaptıramayan ancak kayıt tarihinden sonra stajını tamamlama, bütünleme sınavını, tek ders sınavını vb. başararak mezuniyet hakkı elde eden ön lisans öğrencilerinin bu durumlarını belgelemeleri kaydıyla 2015-2016 eğitim -öğretim yılı bahar yarıyılı başlangıcına kadar programların kontenjanları dikkate alınmadan, 2015 DGS’de kayıt hakkı kazandıkları lisans programlarına kayıt yaptırabilmelerine karar verilmiştir.

YAPMANIZ GEREKENLERİ ADIM ADIM ANLATAYIM;

1- MEZUN OLAN ADAYLARDAN KAZANANLARIN HAZIRLADIĞI DİĞER TÜM EVRAKLARI (TRANSKRİPT, ONAYLI DERS İÇERİKLERİ, ERKEKLER İÇİN ASKERLİK DURUM BELGESİ, FOTOĞRAF) HAZIRLAYIN.

2- MEZUN OLACAĞINIZ MESLEK YÜKSEK OKULUNDAN TEK DERSİNİZİN KALDIĞINA, SADECE STAJINIZIN KALDIĞINA DAİR BİR ÖĞRENCİ BELGESİ ALIN. BUNU ŞARTLI KAYIT İÇİN İSTEDİĞİNİZİ DE SÖYLEYİN. EĞER BİLMİYORLARSA YUKARIDA PAYLAŞTIĞIM YÖK DUYURUSUNU BİLDİRİN.

3- KAYIT OLACAĞINIZ FAKÜLTEYE GİDİN; ORAYI KAZANDIĞINIZI, ANCAK HENÜZ MEZUN DURUMDA OLAMADIĞINIZI, İLK DÖNEM SONUNDA MEZUN OLABİLECEĞİNİZİ SÖYLEYİN VE ŞARTLI KAYIT OLMAK İSTEDİĞİNİZİ BİLDİRİN.

4- KAZANDIĞINIZ FAKÜLTEDEKİ GÖREVLİLER EĞER ŞARTLI KAYIT DURUMUNDAN HABERDAR DEĞİLLERSE YUKARIDA PAYLAŞTIĞIM YÖK DUYURUSUNU ONLARA ANLATIN, YAZIYI ONLARA GÖSTERİN.

5- İLK DÖNEM SONUNA KADAR OKULUNUZU BİTİRDİKTEN SONRA GEÇİCİ MEZUNİYET BELGENİZİ KAZANDIĞINIZ FAKÜLTEYE TESLİM EDİN. ANCAK O SIRADA ÖĞRENCİLİK HAKLARINDAN, DERSLERDEN FAYDALANAMAYACAKSINIZ. BİR DAHAKİ YIL BAŞLAYACAKSINIZ. YİNE DE FARKLI UYGULAMA YAPAN ÜNİVERSİTELER OLABİLİR, ORADA O BİLGİYİ ALIN.

6- İLK DÖNEM SONUNDA KAYDINIZ TAMAMLANMIŞ OLMAKTADIR. HAYIR BÖYLE BİR DURUM YOK DİYENLERE ISRAR EDİN; BU ŞEKİLDE KAYIT OLAN ÖĞRENCİLERİM OLDU; HAKKINIZ YANMASIN.

NOT: DUYURUYA GÖRE TEK DERSİ 2. DÖNEM OLAN ARKADAŞLARA BU ŞARTLI KAYIT HAKKI DOĞMAYACAKTIR. ANCAK YİNE DE SİZ BİR ŞANSINIZI DENEYİN, YIL SONUDA OLSA GÖTÜRÜP KAYIT OLMAYI DENEYİN DERİM. NE OLUR NE OLMAZ.

NOT: HERŞEYİ TAMAMLANMIŞ, MEZUN OLMUŞ ANCAK GEÇİCİ MEZUNİUET BELGESİ VEYA DİPLOMASI HAZIR OLMAYANLAR; MEZUN OLDUKLARI OKULLARINA RİCA ETSİNLER, 1-2 GÜN SONRA KAYITLARIN BİTECEĞİNİ SÖYLESİNLER. EN KÖTÜ MEZUN DURUMDADIR DİYE YETKİLİ MÜHÜRLÜ MEZUN OLUNDUĞUNA DAİR, YA DA KREDİYİ TAMAMLADIĞINA DAİR BİR YAZI, BİR EVRAK VERSELER DE KAYDINIZI TAMAMLAYABİLİRSİNİZ. DİPLOMAYI YA DA BELGEYİ DE 10-15 GÜNE GETİRECEĞİNİZİ DE FAKÜLTE KAYIT GÖREVLİLERİNE BİLDİRİN.

Aziz Hoca

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 36 YORUM
 1. arif diyor ki:

  peki benim ilk dönemden iki dersim kaldı.Bu durumdan yararlanabilirmiyim?

 2. faruk diyor ki:

  benimde 3 dersim kaldı bir tanesi staj bu durumda nasıl olacak yardım edermisiniz

  1. Saglıkci diyor ki:

   ogrenirsen banada haber et kardes

  2. Emre diyor ki:

   Evet oluyor

 3. yaşar diyor ki:

  şartlı kayıt geçerliliği devam ediyor mu ?

 4. fyto diyor ki:

  devam ediyor

  1. Enes diyor ki:

   Şartlı bu sene de devam ediyomu

 5. Saglıkci diyor ki:

  2.yari yildan dersim kaldi dgs de kazandigim takdirde sartli kayit yapip dondurup diplomami aldiktan sonra kaydimi yaptirmam mumkunmu?

 6. volkan diyor ki:

  Şartlı kayıt hakkı bu yılda var mı ?? Bu yazı geçen yıl için yazılmış

  1. DgsliOrg DgsliOrg diyor ki:

   Büyük ihtimalle olacak.

 7. Hasan diyor ki:

  İyi günler. Önlisans 1. ve 2. dönemden birer dersim var. Dgsye girdim tercihleri aöf olarak yaptım şartlı kay~t kapsamına girer mi?

 8. emre diyor ki:

  bunun için yöke dilekçe göndermemiz gerekiyor mu

 9. Kadir diyor ki:

  Tercihlerde son gün ve ben çok kararsızım. Sayısal puanım 305 bölüm inşaat mühendisliği. Erken bitirmem lazım o yüzden kıbrısı düşünüyorum. Ya da Sdü veya Akdeniz.Fikir verir misiniz ?

 10. fatma diyor ki:

  243 puan ve 17 bin sıralama ile örgün yada ilitam ilahiyat gelir mi arkadaşlar

 11. İsmaiL diyor ki:

  DGS ile Lisans programına geçtigimizde , önlisans diplomamız bizdemi kalıyor ? Şartmı önlisans diplomasını yeni kayıt yaptıracagımız üniversiteye vermek ? Yardımcı olursanız sevinirim .

  1. DgsliOrg DgsliOrg diyor ki:

   üniversite öğrenci işleri belli bir süre sonra başvuru yapınca geri verebiliyor.

 12. ahmet diyor ki:

  peki ilk dönemi uzayan arkadaşların okul puanı nasıl hesaplanıyor. sonuçta verilmemiş dersleri var ?

 13. Nurjamal diyor ki:

  Merhaba ben yabancı uyruklu öğrenciyim.
  Şuanda Kastamonu üniversitesinde MYO okuyorum.DGS ye yabancılar girebilir mi?

 14. özcan diyor ki:

  İlk dönemden altan kalanların sayısı önemli mi?

 15. Ramazan diyor ki:

  güz döneminde 2 dersim var stajımı yaptım şartlı kayıt kabul ederlermi bilginiz varmı bu konu hakkında

  1. kaan diyor ki:

   bilgi edinirsen yazar mısın

 16. Burak diyor ki:

  Myo son sınıf öğrencisiyim.dersim kalmadi ama ortalamam 2 nin altinda kaldi ilk dönem ders alsam kurtarıyorum ama şartlı kayıt olurmu bilgilendiriseniz çok sevinirim

 17. Mert diyor ki:

  2 dersim var dönem uzatıyorum dgs ile yerleşebilir miyim acilll

 18. Ömer diyor ki:

  Merhaba bu yil olucak mi? Olucaksa benim suan 1 dersten kaldim fakat 2nci sinifin dersi bu durumdan yararlanabilirmiyim? Eger yararlanursam sunu anlamadim dgsyi kazandik ve kayit yaptirdik direk baslayabilirmiyiz yoksa1 yil sonra mi basliycaz? Rica etsem cevaplar misiniz?

  1. Emre diyor ki:

   1. Dönem ise dersin olur ve gecici kayıt olarak gözüküyorsun 2. Dönem de okula başlarsın

 19. HALİL İBRAHİM diyor ki:

  Ben önlisans mezunuyum. Ancak ayrıca bir lisans okuyorum. Lisans bölümümde 27 ekim de stajım bitiyor. Şartlı kayıttan faydalanabilirmiyim ?

 20. ayse diyor ki:

  hala geçerli mi

 21. Dilek diyor ki:

  İlk donemden 2 dersim var kayit yapabilir mym kazanirsam bilen varsa soyleyebilir mi acaba

 22. Nil diyor ki:

  Bunu üniversitelerin kabul etmeme gibi bi durumu var mı acil bilgi verir misiniz 🙏🏻

 23. ozan diyor ki:

  bilgi edinebildin mi?

  1. Emre diyor ki:

   Hayır yok

 24. Pinar diyor ki:

  Güz donemi sonunda mezun olacak olan adayların dgs puanlarına önlisans başarı puanı nasıl ekleniyor peki

 25. Ahmet diyor ki:

  İyi günler ben stajımi 2. Sınıfın yazında yapicagim bu bir sorun çıkartır mı stajı bitirdigimiz anda mezun oluyoruz o yazın sonunda kayıt yaptırıp okuyabilirmiyim yoksa şartlı ya mı giriyor.

 26. Meral diyor ki:

  İkinci dönemden bir dersim var kalan, daha önce aynı durumu yaşayıp kayıt olmayı başaramadınız var mı 312 ea puanım çöp olsun istemiyorum.

 27. kadir diyor ki:

  myö mezunuyum dgs sınavına girdim ama puan elde edemedim açık öğretim fakültesine geçiş puanlımı oluyor

 28. Emre diyor ki:

  Kaç ders oldugu önemli degil sadece birinci dönem okul bitecek durumda olmanız yeterli bahar dönemi başlangıcına yetişmesi lazım geçici diplomanın ben bu dönem 2 ders ile şartlı kayıt yaptım hakkınız uçmasın 🙂

BİR YORUM YAZ