DGS Dikey Geçiş Sınavı Dgsli.Org Forum'a Hoşgeldiniz.

Giriş Yap Üye Ol

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ev Hobileri
#1
Obje istenilen renge iki kat boyandıktan sonra çatlatma midyumu 1 kat sürülür. Tamamen kuruması beklendikten sonra 1 kat daha çatlatma midyumu kullanılır. üzerine alt zemine uygun( yaldız dışında) ikinci bir renkle tamponlayarak veya fırça yardımıyla sürülür. Aynı yerden kesinlikle 2. kez geçilmemelidir.
Not: Plaid markalı çatlatma midyumu sadece kendi yaldızını çatlatır.

Alt zemin açık renge boyandıktan sonra üzerine 1 kat çatlatma midyumu sürülür. Tamamen kuruduktan sonra 2. kat midyum sürülür. Bal kıvamına gelince üzerinden çok fazla bastırmadan çatlatma 2 geçilir. Bu işlem çok yumuşak bir şekilde yapılmalıdır. Çatlatma işlemi tamamen bittikten sonra üzerine istediğimiz dekorlama çalışmasını yaparak objemizi bitiririz. (Transfer hariç)

-Dekupaj veya transfer yapılan yüzeye yoğun bir şekilde crackle varnish large(geniş çatlatma verniği)kuru ve yumuşak uçlu bir fırçayla sürülür. ahşap boyama sürerken iki kere aynı yerden geçmeyiniz,fırçanın kaldığı yerden devam ediniz.Çatlatma verniği ne kadar yoğun uygulanırsa çatlaklar o kadar derin olur.
-Şeffaflaşan verniğin üzerine crackle medium (medyum çatlatma) yoğun ve yedirilerek kuru, yumuşak fırçayla tutukluk yapana kadar sürülür.
-Çatlaklar oluştuktan sonra aralarına resime uygun bir renkte yağlı boya veya parmak yaldız sürülür.Fazla boyalar kuru bezle veya haşhaş yağıyla silinir.(koyu zemine açık renk, açık renge koyu yağlı boya önerilir.)
- Zımparalama ve boyama işleminden sonra kutuyu sütlü kahverenginde sulandırılmış akrilik boya ile boyayın ve kurumaya bırakın.
-Fırça yardımı ile patine cilasını kutunun yüzeyine sürün.
-Penye bir bez yardımıyla istediğiniz aralıklarla patine cilasını silin.
-Kutuyu kurumaya bırakın. Son aşamada kutunun üzeri isteğe göre mat veya yarı mat vernik ile verniklenir. Kutunun iç kısımlarıda uygun bir boya ile boyanmalı ve verniklenmelidir. Sonuç olarak kutu üzerine çizilen desen canlılığını kaybederek eski bir görünüm almış olur.
-Ahşap obje önce zımparalanır.Nemli bezle tozu alınır.Resme uygun renklerle bir kat astar boyası çekilir.Kuruduktan sonra tekrar zımparalanır ve ikinci kat boyanır.
-Dekupaj yapılacak resim kenarlarından kesilir.Bu resimler dergilerden, kumaştan,peçeteden çekilmiş renkli fotokopi veya özel hazır dekupaj kağıtları olabilir. Kesilen resmin arkasına ince bir tabaka halinde fırçayla tutkal sürülür.
-Önceden tespit edilen yere yapıştırılır.Hava kabarcığı olmamasına dikkat edilir.
-Resmin üzerine de tutkal sürülür. Yarım saat kuruması için bekletilir.
-Dekupaj kağıdının ahşap ile bütünleşmesi için boya ve süngerle doku vererek ahşap yüzeye geçişi sağlanır.
-iki kat vernik sürülerek cilalanır.(not;tepsi gibi suyla temas içinde olan objelere vernikten önce su bazlı örgü modelleri sürülmesi tavsiye edilir.

Obje zımparalanır. Birinci kat açık renk akrilik boya ile boyanır.Kuruduktan sonra tekrar zımparalanır ve ikinci kat boyanır.Kuruması beklenir.
Ara
Cevapla
Teşekkür Edenler:


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi