DGS Dikey Geçiş Sınavı Dgsli.Org Forum'a Hoşgeldiniz.

Giriş Yap Üye Ol

Sohbeti görüntülemekte sıkıntı yaşıyorsanız tarayıcınızın çerezlerini temizleyin!
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dikey Geçiş ile Açıköğretime Geçiş Hakkında Bilgilendirme
Anasayfa » DGS Haberleri » Dikey Geçiş ile Açıköğretime Geçiş Hakkında Bilgilendirme
Dikey Geçiş ile Açıköğretime Geçiş Hakkında Bilgilendirme
[Resim: dgs-guncel-280x280.png]ylaş
2016 yılından itibaren AÖF sınavsız geçişi kaldırdı. En son 2015 yılında öğrenciler DGS’ye girmeden lisans tamamlama yapabiliyorlardı. 2016 senesi ile birlikte öğrencilerin  herhangi bir Açıköğretim bölümüne kayıt yapabilmesi için DGS’ye girme zorunluluğu getirildi.
Bir çok kafa karışıklılığını olduğu bu konuya ÖSYM yetkililerinden alınan bilgilerle dgsli.org olarak sizlere ulaştırmak istedik.
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ
101010722 Çalışma Ek. ve Endüstri İlişkileri (Açıköğretim) 4500
101010731 İktisat (Açıköğretim) 3000
101010749 Kamu Yönetimi (Açıköğretim) 12000
101010758 Maliye (Açıköğretim) 9000
101010837 Uluslararası İlişkiler (Açıköğretim) 10500
101010767 İşletme (Açıköğretim) 19500
101010846 Konaklama İşletmeciliği( Açıköğretim) 3000

Sınavsız dikey geçiş yapılarak kayıt olunan aöf bölümleri bu sene dgs tercihleri sonunda kayıt alacak. Bu kayıt işlemi puana göre yapılacak. Tabi ki de puanları diğer bölümlere göre çok düşük olacak ve yerleşme şansınız yüksek olacaktır. Kontenjanlarda kılavuzlarda yazacak. Yalnız en önemlisi eğer bu sene AÖF ile bir bölüme yerleşirseniz, kayıt olmasanız bile seneye sınava girdiğinizde puanınız kırılacak. Bunu ÖSYM’yi üst üste arayıp sorduk ve aldığımız cevap bu yönde oldu.
Bir diğer konu kaçtan başlayacağınız yönünde…. Eğer  kendi bölümünüz üzerinden tercih yaparsanız 3.sınıftan başlarsınız yani bölümünüz  baz alınır. Ancak farklı ir bölüm tercih etmeniz durumunda fark dersleri alırsınız ve muaf sayılan kredilerinize göre 2. sınıf veya 3. sınıftan başlayabilirsiniz. Bu sene ilk defa yapılan bir uygulama olduğundan bazı şeyler hala belirsizliğini koruyor. Bu bilgileri dgsli.org olarak ÖSYM ve AÖF yetkilileri ile yapılan telefon görüşmelerinden edindik. Umarız resmi açıklamalar ile öğrenciler acıkça aydınlatılır.

*Bu yazının tüm hakları Dgsli.org’a aittir. “www.dgsli.org“ biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©
Ara
Teşekkür Edenler:

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  AÖF hakkında Burak Yiğiter 3 3,075 18-10-2016, Saat: 00:12
Son Yorum: necrosauron
  Dikey Geçiş / Lisans Tamamlama Kapsamında Kayıt Yaptıranlar için Not Birleştirme Duyu DgsliOrg 0 3,607 05-02-2015, Saat: 18:00
Son Yorum: DgsliOrg

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi