Reklam
Reklam


EK YERLEŞTİRMELER İÇİN BİLGİLENDİRME (SORU-CEVAP)

  • 7.649 kez görüntülendi.

+ NE ZAMAN BAŞLAR?
– BÜTÜN İLK YERLEŞTİRME KAYITLARI BİTTİKTEN, ARTAN KONTENJANLAR BELİRLENDİKTEN SONRA YANİ BAYRAM SONRASINI BULACAKTIR.

+ KAÇ TERCİH HAKKIMIZ VAR?
– YİNE 30 ADET

+ İLK YERLEŞTİRMELERDE YERLEŞEN KİŞİ TERCİH YAPABİLİR Mİ?
– HAYIR YAPAMAZ.

+ İLK YERLEŞTİRMELERDE TERCİH VERMEYEN KİŞİ TERCİH YAPABİLİR Mİ?
– EVET YAPABİLİR.

+ İLK VERDİĞİMİZ TERCİH LİSTESİNİ TEKRAR VEREMEZ MİYİZ?
– VEREBİLİRSİNİZ.

+ TABAN PUANLARINDAN http://dokuman.osym.gov.tr/…/DGS2015YerlestirmeMAXMINPuanla… PUANIMIZ DÜŞÜKSE YAZAMAZ MIYIZ?
– HAYIR YAZABİLİRSİNİZ. AYNI İLK TERCİHLERDEKİ GİBİ YAPABİLİRSİNİZ.

+ YANİ PUANIM 220, İSTEDİĞİM ÜNİVERSİTE 235LE KAPATMIŞ, TERCİH LİSTEMDE BULUNDURABİLİR MİYİM?
– EVET BULUNDURABİLİRSİN.

+ VEYA BİR BAŞKA DEYİŞLE SIRALAMAM 17.000, İSTEDİĞİM BÖLÜM EN SON 14.000. KİŞİYİ ALMIŞ, O BÖLÜMÜ LİSTEME KOYABİLİR MİYİM?
– EVET KOYABİLİRSİN.

+ KONTENJANLAR NASIL BELİRLENİYOR?
– ORTAYA ÇIKAN İKİ DURUMUN BİRLEŞTİRİLMESİYLE. YANİ İLK TERCİHLERDE A ÜNİVERSİTESİ 10 KİŞİ ALACAKTI DİYELİM. ANCAK 8 KİŞİ O ÜNİVERSİTEYİ YAZDI. SONRA KAYITLAR BAŞLADI; BU KAZANAN 8 KİŞİDEN 3’Ü KAYIT YAPTIRMAKTAN VAZGEÇTİ. YANİ 5 KİŞİ YERLEŞTİ, AÇIK KONTENJAN 5 KİŞİ, KILAVUZDA ONU GÖRECEKSİN. (ÇOK ÇOK NADİREN FAZLADAN KONTENJAN AÇABİLİRLER, YGS’DE DE O ÜNİVERSİTEDE ÇOK AÇIK VARSA)

+ BAYRAM SONRASI BAŞLARSA OKUL DERSLERİNE NASIL YETİŞECEĞİZ?
– GENELDE VİZELERE BİR KAÇ HAFTA KALA OKULA BAŞLANIYOR. ARTIK HIZLI BİR ŞEKİLDE NOTLARINIZI TOPLAYIP İLK VİZEYE BİRAZ ACEMİCE GİRİYORSUNUZ. YİNE DE KAZANAMAYIP 1 SENE BEKLEMEKTEN DAHA İYİDİR.

+ YURT-BURS-KREDİ DURUMLARI NE OLUYOR?
– YURTLARDA ÖĞRENCİLERİN EVLERE GEÇMESİYLE BOŞLUK KALABİLİYOR ANCAK BURS-KREDİ DURUMLARI SIKINTILI. ARA VERMEDEN KAZANMIŞLARIN ŞANSI VAR.

+ EK KONTENJANLARDA İLK YERLEŞTİRMEYE GÖRE PUANLAR DÜŞER Mİ?
– GENELDE DÜŞÜŞLER OLMUŞTUR, HATTA BAZEN KESKİN DÜŞÜŞLER DE OLMUŞTUR. ANCAK BAZEN EN SON YERLEŞEN ADAYIN PUANINDAN DAHA YÜKSEK PUANDA DA KAPATMIŞ OLABİLİYOR.

+ PEKİ LİSTEMİZİ NASIL YAPALIM?
– ÖNCE AÇIK KALAN KONTENJANLARI İNCELEYİN. SİZE UYGUN BÖLÜM VE ÜNİVERSİTELERİ BELİRLEYİN. OKUMAKTAN ZEVK ALACAĞINIZ, BAŞARI SAĞLAYABİLECEĞİNİZ BU BÖLÜMLERİ, SANA VE AİLENE UYGUN OLABİLECEK İLLERİ BİR KAĞIDA YAZIN. SONRA PUANINDAN 8-10 PUAN YÜKSEK VE DÜŞÜK YERLERİ; ÖNCELİKLE İSTEĞİNE-SANA UYGUNLUĞA GÖRE, BİRAZ DA HAFİF PUAN SIRALAMASINA GÖRE SIRALAYIN. ŞURA KESİN GELMEZ DEMEYİN, BURA ZATEN KESİN GELİR DEMEYİN. DGS TERCİHLERİ SÜRPRİZLERE GEBEDİR.

+ HOCAM EKLERİ BEKLEYELİM Mİ, SENEYE HAZIRLANALIM MI?
– BENCE YAVAŞTAN YAVAŞTAN ÇALIŞMAYA BAŞLAYIN, TERCİHLER GELİNCE DE GÜZEL BİR LİSTE HAZIRLAYIN. AMA ÇALIŞMAYI DA BIRAKMAYIN.

HADİ KOLAY GELSİN. (Aziz Hoca)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. AYHAN diyor ki:

    arkadaşlar ben sağlık meslek lisesi mezunuyum ygs2 ek puanı puanım 278 280 le yerleşen arkadaşlarım var ek kontenjanlar açıklandı biliyorsunuz doğuda 5 yer var tutan toplam 25 kişilik yer var hepsi de benim puanımdan düşük gelme ihtimali nedir sizce

  2. Eren diyor ki:

    2018 DGS ile Anadolu Üniversitesi İşletme(AÖF) kazandım fakat kayıt yaptırmadım ek tercihten yaralanabiliyor muyum? Eğere yaralanamıyorsam nasıl yararlanabilirim?

BİR YORUM YAZ

ankara lazer epilasyon