Reklam
Reklam


DGS’de Yanlış Bilinen Gerçekler

Reklam
DGS’de Yanlış Bilinen Gerçekler

YANLIŞ BİLİNEN GERÇEKLER

1- YANLIŞ: DGS’YE SADECE MYO MEZUNLARI BAŞVURABİLİR.

DOĞRU: MYO MEZUNLARI VE MYO SON SINIFTA OKUYANLAR.

2- YANLIŞ: ALTTAN DERS(LER)İ OLAN DGS’YE GİREMEZ.

DOĞRU: TÜM DERSLERİ ALTTAN OLAN SON SINIF ÖĞRENCİSİ DGS’YE GİREBİLİR.

3- YANLIŞ: ALTTAN DERS(LER)İ OLAN DGS’DE TERCİH İŞLEMİ YAPAMAZ.

DOĞRU: TÜM DERSLERİ ALTTAN OLAN DGS’YE GİRMİŞ KİŞİ TERCİH İŞLEMİNİ GERÇEKLEŞTİREBİLİR.

4- YANLIŞ: ALTTAN DERS(LER)İ OLAN DGS’Yİ KAZANSA BİLE KAYIT OLAMAZ, YERLEŞEMEZ.

DOĞRU: TEK DERSİ İLK DÖNEMDEN OLAN, STAJI VEYA BİTİRME PROJESİ VERMEMİŞ KİŞİ DGS’Yİ KAZANIR İSE ŞARTLI KAYIT HAKKINDAN FAYADALANABİLİR. KAZANDIĞI YILIN İLK DÖNEMİNDE MYO MEZUNU OLARAK, GEÇİCİ MEZUNİYET BELGESİ İLE KAZANDIĞI OKULA KAYIT OLUR, DİĞER SENEDEN (OKULDAN OKULA DEĞİŞEBİLİR) BAŞLAYABİLİR.

5- YANLIŞ: KAYIT SIRASINDA MYO’DA GÖRÜLEN HER DERSTEN MUAF OLUNABİLİR.

DOĞRU: BU YETKİ ÜNİVERSİTE SENATOLARINA VERİLMEKLE BERABER YILDAN YILA, AYNI ÜNİVERSİTE İÇİNDE BÖLÜMDEN BÖLÜME DEĞİŞEBİLİYOR. ÜNİVERSİTELERİN ARASINDA ORTAK BİR STANDART YOK.

6- YANLIŞ: KAZANILAN LİSANS BÖLÜMÜNDE MUHAKKAK 1.SINIFTAN BAŞLANILIYOR.

DOĞRU: YİNE AYNI MUAFİYETLERDE OLDUĞU GİBİ YILDAN YILA, BÖLÜMDEN BÖLÜME DEĞİŞEBİLİYOR. 1’DEN BAŞLATAN DA VAR, 2 VE 3.SINIFTANDA. ÇOĞUNLUK 1. SINIFTAN BAŞLATIYOR, ANCAK ÜSTTEN DERS ALMA İMKANIN OLABİLDİĞİ İÇİN YİNE 3 SENEDE BİTİREBİLİYORSUN.

7- YANLIŞ: İLK SENE İNTİBAK SENESİDİR, BU YILDAKİ DERSLERİN BİRİNİ İKİSİNİ VEYA DAHA FAZLASINI VEREMEYENİN OKULDAN İLİŞİĞİ KESİLİR.

DOĞRU: İNTİBAK YILI SİSTEMİ KALDIRILDI. DOLAYISIYLA 2’DEN FAZLA DERS BIRAKANIN İLİŞİĞİ KESİLİR UYGULAMASI DA KALDIRILMIŞ OLDU. ESKİDEN BU İNTİBAK YILINDA KAZANAN KİŞİ ÖĞRENCİ SAYILMAZDI, ASKERLİK ERTELEMESİ YAPTIRAMAZDI VE BU DURUM DA TARİHE KARIŞMIŞ OLDU. ANCAK 1.SINIFTA UYUŞMAYAN DERSLER VERİLDİĞİ İÇİN FARK TAMAMLAMA UYGULAMASI DEVAM ETMİŞ OLUYOR.

8- YANLIŞ: MESLEK YÜKSEK OKULUNDA AA, BA, BB İLE VERDİĞİM BÜTÜN DERSLERDEN MUAF OLUNABİLİR.

DOĞRU: OLABİLİRSİN DE, OLMAYABİLİRSİN DE. MYO’DA AA İLE VERDİĞİN DERS DÖNEMLİK, KAZANDIĞIN LİSANSTA AYNI DERS YILLIK OLABİLİR. MYO’DA BA İLE VERDİĞİN DERS TÜRKÇE, KAZANDIĞIN LİSANSTA AYNI DERS İNGİLİZCE OLABİLİR. KREDİ SAYILARI UYUŞMUYOR OLABİLİR. SENATOLARA KALMIŞTIR, STANDART BİR UYGULAMA YOKTUR.

9- YANLIŞ: HAZIRLIK SINIFINDA KALINIR İSE OKULDAN İLİŞİK KESİLİR.

DOĞRU: BAZI OKULLARDA HAZIRLIK SINIFINDA KALAN KİŞİ TÜRKÇE EĞİTİM VEREN HAZIRLIK SINIFI OLMAYAN BİR ÜNİVERSİTEYE AYNI BÖLÜME GÖNDERİLEBİLİR. ÖĞRENCİYE’DE SEÇENEKLER ARASINDAN SEÇME İMKANI VERİLEBİLİYOR. VEYA AYNI ÜNİVERSİTEDE MEZUNİYETE KADAR VERİLMEK ŞARTI İLE DEVAM EDİLEBİLİR. YİNE UYGULAMALAR ÜNİVERSİTEDEN ÜNİVERSİTEYE DEĞİŞEBİLİYOR. BU DURUMU KILAVUZDA KOŞUL OLARAK GÖREBİLİYORSUNUZ.

10- YANLIŞ: BİR SENENİN VEYA BİR DÖNEMİN SONUNDA BAZI NEDENLERDEN DOLAYI ÜNİVERSİTEDEN MEMNUN KALINMAZSA HERHANGİ BİR ÜNİVERSİTEYE GEÇİŞ YAPILABİLİR.

DOĞRU: YATAY GEÇİŞ VEYA MERKEZİ YERLEŞTİRME İLE GEÇİŞ YAPILABİLİYOR. ANCAK YATAY GEÇİŞ İÇİN DERSLERİN DÖNEMLİK VEYA YILLIK ORTALAMASI SONUCU OLUŞAN OKUL BAŞARI PUANINA BAKILARAK, İLGİLİ ÜNİVERSİTELERE TERCİH YAPILARAK GEÇİLEBİLİR. SON SINIFTA VE İLK SENE YAPILAMAZ. ÜNİVERSİTEDEN ÜNİVERSİTEYE DEĞİŞMEKLE BERABER DÖNEM ARALARINDA VEYA YIL SONLARINDA BELİRLENEN TARİHLERDE TERCİH USULÜ İLE YAPILABİLİR. BİR KAÇ SENEDİR UYGULANAN MERKEZİ YERLEŞTİRME SİSTEMİ İLE GEÇİŞ HENÜZ TAM OTURMAMIŞTIR. 2 SENE ÖNCE BİR ÇOK ÜNİVERSİTE TARAFINDAN UYGULANAN SİSTEM GEÇEN SENE BAZI ÜNİVERSİTELER TARAFINDAN UYGULANDI. SON ALINAN KARARLA, İLGİLİ YILIN PUANI (KAZANILAN ÜNİVERSİTEYE BAŞLANIRKEN ALINAN PUAN) GEÇİŞ YAPILACAK YILIN PUANINA (GEÇİŞ YAPILMAK İSTENEN ÜNİVERSİTENİN AYNI BÖLÜM PUANINA) EŞİT VEYA FAZLA İSE YAPILABİLİYOR. ANCAK BURADA DA PUANLARIN STANDART SAPMA İLE YILLAR ARASINDAKİ FARKLILAŞMASINI DA GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURACAK OLUR İSE İLGİLİ YAZIDA ANLATILMAK İSTENEN ŞU OLMALIYDI VE ÖYLE DE OLACAKTIR. AYNI YIL İÇİNDE PUANLAR KARŞILAŞTIRILMALIDIR.

11- YANLIŞ: DGS İLE KAZANANLARIN YATAY GEÇİŞ VEYA ERASMUS,FARABİ HAKLARI YOKMUŞ.

DOĞRU: HAYIR VAR, DGS İLE KAZANLAR DA AYNEN YGS-LYS İLE KAZANANLARA AYNI HAKLARA SAHİPTİR. İLGİLİ ÜNİVERSİTENİN HER ÖĞRENCİSİ AYNI HAKLARA SAHİPTİR.

12- YANLIŞ: DGS İLE KAZANANLARA FARKLI GÖZLE BAKILIYOR, HOCALAR BIRAKMAYA ÇALIŞIYOR, ÖĞRENCİLER KÜÇÜK GÖRÜYOR.

DOĞRU: BUGÜNE KADAR DGS İLE YERLEŞEN ÖĞRENCİLERİMDEN ALDIĞIM BİLGİLERE VE DGS İLE YERLEŞTİĞİMDE HİSSETTİĞİM DURUMLARA GÖRE ÖYLE BİR UYGULAMA VEYA DAVRANIŞ YOK. HOCALARIN ÇOĞU SENİN DGS İLE GEÇTİĞİNİ BİLMEZLER BİLE. ÖĞRENCİLERE DE GELİNCE ZATEN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ YAŞ OLARAK KÜÇÜKLER, ÜST SINIFLARDAN ALTTAN DERSİ KALANLARDAN OLDUĞUNUZU DÜŞÜNEN BÜYÜK BİR KESİM VAR. DGS İLE GEÇİLDİĞİ BİLİNSE BİLE BİR KAÇ ÜNİVERSİTEDE BİR KAÇ ÖĞRENCİNİN DAVRANIŞINI GENELLEMEMEK GEREKİR.

13- YANLIŞ: DGS İLE KAZANANLARA YURT ÇIKMIYOR.

DOĞRU: DGS İLE KAZANLARIN YURT BAŞVURULARI YGS-LYS İLE KAZANANLARLA AYNI TARİHTE OLMUYOR. YURTLARIN YGS-LYS İLE KAZANLARLA DOLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR. YURT-KUR GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN ALDIĞIM BİLGİLERE GÖRE DGS İÇİN DE KONTENJAN AYRILIYOR ANCAK GİREN SAYISINA ORANLA BİRAZ DÜŞÜK AMA YİNE DE DGS İLE KAZANIP YURDA YERLEŞEN HER YIL YÜZLERCE ÖĞRENCİ VAR.
14- YANLIŞ: DGS İLE KAZANANLAR BURS VEYA KREDİ ALAMIYOR.

DOĞRU: HAYIR ALABİLİR. ANCAK ÖNCELİK MYO’DA BURS-KREDİ ALIP, ARA VERMEDEN KAZANANLARA VERİLİYOR. BURS ALAN BURSA DEVAM EDEBİLİYOR, KREDİ ALAN KREDİYE DEVAM EDEBİLİYOR. ANCAK YİNE BURADA SINIF UYUMLULUĞU DA ÖNEMLİ. İLK 2 SENESİNDE (MYO’DA) ALAN ÖĞRENCİNİN LİSANS BÖLÜMÜNDE 3. VE 4. SINIFTA ALMASI GEREKİYOR, ÇÜNKÜ 4 YIL OLARAK VERİLEBİLİYOR. YANİ YÖNETMELİĞE GÖRE BURS VEYA KREDİ ÇIKMIŞ OLSA BİLE LİSANSIN İLK YILI 3. SINIFA DENK GELİRSE ALINABİLİYOR, DİĞER TÜRLÜ 1-2 SENE BEKLENİYOR. FAKAT UYGULAMALARDA ÇOK FARKLILIKLAR OLDU. MYO’DA BURS-KREDİ ALIP, DGS İLE ARA VERMEDEN KAZANANLARDAN ALAMAYANLAR OLDUĞU GİBİ, MYO’DA BURS-KREDİ ALMAYIP, ARA VEREREK KAZANLARDAN ALANLAR OLDU. BU DURUMLARA BU SENE ŞAHİT OLDUK. AYRICA MADDİ DURUMU MÜSAİT OLANLARDAN ALANLAR OLDUĞU GİBİ, MADDİ DURUMU SIKINTILI OLANLARDAN ALAMAYANLAR OLDU. YANİ TAM BİR STANDART UYGULANAMADI. YİNE YÖNETMELİĞE GÖRE KONUŞACAK OLURSA MYO’DA BURS-KREDİ ALIP ARA VERMEDEN KAZANANLAR BURS-KREDİ BAŞVURUSU YAPMAYACAK, SADECE KAZANDIĞINI ÖĞRENCİ BELGESİ İLE İBRAZ EDECEK. ANCAK ÖNCEDEN BURS-KREDİ ALMAYAN, DGS İLE ARA VEREREK KAZANAN VEYA ARA VERMEDEN KAZANANLAR İSE BURS VE KREDİ BAŞVURUSU YAPACAK.
15- YANLIŞ: DGS İLE BİR LİSANS BÖLÜMÜ KAZANDIKTAN MYO DİPLOMASI OKULA TESLİM EDİLDİĞİ İÇİN MEZUN OLUNUNCA MYO DİPLOMASI YANIYOR, LİSANS DİPLOMASI ALINIYOR.

DOĞRU: MYO DİPLOMASI KAZANILMIŞ BİR HAKTIR. BU DURUMDA İPTALİ SÖZ KONUSU OLAMAZ, LİSANSTAN MEZUN OLDUĞUNUZDA MYO DİPLOMANIZI DA GERİ ALABİLECEKSİNİZ. BÖYLECE 2 ÜNİVERSİTE (BİR ÖNLİSANS, BİR LİSANS OLMAK ÜZERE) MEZUNU OLMUŞ OLACAKSINIZ.

16- YANLIŞ: DGS’YE SADECE 3 KERE VEYA 5 KERE GİRME HAKKI VARDIR.

DOĞRU: DGS’YE GİRME HAKKI SINIRSIZDIR, ÖNCEKİ 3-5 YIL GİRME HAKKI UYGULAMALARI KALDIRILMIŞTIR.

17- YANLIŞ: DGS İLE BİR LİSANS BÖLÜMÜNE YERLEŞİLİRSE VE DGS İLE KAZANILAN FAKÜLTEDEN MEZUN OLUNURSA TEKRARDAN DGS’YE GİRME HAKKI YOKTUR.

DOĞRU: HAYIR VARDIR. DGS İLE KAZANILAN FAKÜLTEDEN İSTER MEZUN OLUN, İSTER OKUMAYA DEVAM EDİN, İSTER BİTİRMEDEN KAYIT SİLDİRİN TEKRAR DGS’YE GİREBİLİRSİNİZ. HATTA TEKRAR AYNI BÖLÜMÜ VEYA TEKRAR AYNI ÜNİVERSİTEYİ YAZABİLİRSİNİZ. ARKA ARKAYA AYNI MYO DİPLOMASI İLE BİR KAÇ FAKÜLTE OKUYABİLİRSİNİZ.

18- YANLIŞ: DGS İLE BİR YERE YERLEŞTİKTEN 1-2 SENE SONRA TEKRAR DGS İLE BİR BÖLÜM KAZANILIRSA İKİSİ BİRDEN OKUNABİLİR.

DOĞRU: DGS İLE ÖRGÜN (1.ÖĞRETİM, 2.ÖĞRETİM, UZAKTAN EĞİTİM DAHİL – AÖF VE AÖF UZAKTAN HARİÇ) BİR LİSANS BÖLÜMÜNE YERLEŞİLDİĞİNDE BİR YA DA BİR KAÇ SENE SONRAKİ DGS’YE TEKRAR GİRİLEBİLİR. ANCAK YİNE BİR ÖRGÜN LİSANS KAZANILIR İSE VE ÖNCEDEN KAZANILAN BÖLÜMDE OKUMAYA DEVAM EDİLİYOR İSE AYNI ANDA İKİ ÖRGÜN BÖLÜM OKUNAMAZ. İLKİNDEN KAYIT SİLİNMESİ GEREKİYOR.

19- YANLIŞ: DGS İLE BİR SENE LİSANS BÖLÜMÜNE KAYIT YAPILIRSA ANCAK O ZAMAN HEMEN SONRAKİ SENE OKUL PUANI KESİNTİSİ OLUR.

DOĞRU: YERLEŞME SONUÇLARINA GÖRE İLGİLİ BÖLÜMÜ KAZANMIŞSAN, İSTER KAYIT OL, İSTER OLMA SADECE 1 SENE SONRASINDAKİ DGS’DE PUAN KESİNTİSİ OLACAKTIR. PUAN KESİNTİSİ OKUL PUANIN 1/4’Ü (%25İ) KADAR OLACAKTIR. BU DA 6-12 PUAN ARASINA TEKABÜL EDİYOR.

ÖRNEK 2,5 İLE MEZUN OLMUŞSAN 30 PUAN YERİNE 22,5 PUAN EKLENECEK VE KAYIP 7,5 PUAN OLACAK. (BU DA 2014 VERİLERİNE GÖRE SAYISALCILAR İÇİN 2,5 SAYISAL NETİNE EŞİTTİR, EŞİT AĞIRLIKÇILAR İÇİN YAKLAŞIK 2 SAYISAL, 2 SÖZEL NETE EŞİTTİR.)

ÖRNEK 3,5 İLE MEZUN OLMUŞSAN 42 PUAN YERİNE 31,5 PUAN EKLENECEK VE KAYIP 10,5 PUAN OLACAK. (BU DA 2014 VERİLERİNE GÖRE SAYISALCILAR İÇİN 3,5 SAYISAL NETİNE EŞİTTİR, EŞİT AĞIRLIKÇILAR İÇİN YAKLAŞIK 3 SAYISAL, 3 SÖZEL NETE EŞİTTİR.)

20- YANLIŞ: DGS’YE EKLENECEK OKUL PUANI MAKSİMUM 80, MİNİMUM 40 PUAN OLACAKTIR.

DOĞRU: SONUÇ BELGENDE MAKSİMUM 80, MİNİMUM 40 YAZABİLİR ANCAK BU SON PUANA EKLENEN ÖBP (ÖN LİSANS BAŞARI PUANI) DEĞİLDİR. ÖRNEĞİN ÖBP OLARAK SİZE 75, 65 GELEBİLİR, SONUÇ BELGENDE DE BU YAZABİLİR. ANCAK BU YERLEŞME PUANINA BU ŞEKİLDE YANSIMAZ. ÖBP’NİN %60’I PUANA EKLENTİ YAPILIR.

ÖRNEK 4’LİK SİSTEMDE 2,5 İLE MEZUN OLMUŞSAN 2,5 x 20 = 50 ÖNLİSANS BAŞARI PUANIDIR, ANCAK 50×0,6=30 PUAN EKLENECEKTİR. (DAHA KISA BİR YOL VEREYİM; EKLENECEK ÖBP= MEZUNİYET PUANI (4’LÜK) X 12 BURADAN 2,5×12=30 (DİREK EKLENECEK PUANI VERİR)

ÖRNEK 100’LÜK SİSTEMDE 75 İLE MEZUN OLMUŞSAN 80’LİĞE ÇEVİRMEN GEREKİR. 75X0,8=60 SONRA 60×0,6=36 PUAN EKLENECEKTİR. (DAHA KISA BİR YOL VEREYİM; EKLENECEK ÖBP= MEZUNİYET PUANI (100’LÜK) X 0,48 BURADAN 75X0,48=36 (DİREK EKLENECEK PUANI VERİR)

*** ÜNİVERSİTELER ARASI GEÇİŞLER YEDİ ŞEKİLDE OLUR. SINAVSIZ GEÇİŞ, DİKEY GEÇİŞ, YATAY GEÇİŞ, MERKEZİ YERLEŞTİRME GEÇİŞLERİ, FARABİ, ERASMUS VE ÖZEL DURUMLARLA OLAN GEÇİŞLER.

SINAVSIZ GEÇİŞ: (KISACA) MESLEK LİSELERİNDEN MYO’LARIN İLGİLİ BÖLÜMLERİNE, MYO’LARDAN AÖF’LERE (3.SINIFA) GEÇİŞ (2016 yılında kaldırıldı. 2016 yılı ve sonrasında Aöf için sınava girilmesi gerekiyor.)

DİKEY GEÇİŞ: (KISACA) DGS İLE MYO’LARDAN İLGİLİ LİSANS BÖLÜMLERİNE GEÇİŞ

FARABİ: (KISACA) YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI ARASINDA 1 YA DA 2 YARI YILLIK ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ İLE GEÇİŞ

ERASMUS: (KISACA) AVRUPA BİRLİĞİ (YABANCI ÜNİVERSİTELER ARASI) ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMI İLE GEÇİŞ

ÖZEL DURUMLAR: (KISACA) HASTALIK, ÖZEL TEDAVİ VB. DURUMLAR İLE GEÇİŞ

AZİZ HOCA

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 104 YORUM
 1. taner diyor ki:

  merhaba işletme yönetimi ön lisans öğrencisiyim şuan 3 tane alttan dersle 2 yılı bitirdim ve önümüzde ki dgs ye girerek lisans yapmak istiyorum alttan derslerimle dgs’ yi kazandığım zaman lisans yapabilir miyim? ikinci dorum ise bolu aibü myo öğrencisiyim ve yine okuduğum okulun 4 yıllığını istiyorum acaba o okulun öğrencisi olduğum için öncelik hakkım var mı?

 2. Ahmet aydın diyor ki:

  Merhaba.mimarlık 3.sınıfta iken statik dersini geçemiyorum diye ygs ye girip insaat teknolojisine kayıt oldum ordan dgs ile gelen arkadaşlar statikten muaf oluyordu.bu sene Haziran’da bitirdim ve statiklerden muaf olmak icin gerekli belgelerimi verdim ama beni muaf etmediler.bu konu hakkında bi bilginiz var mı

 3. Selçuk diyor ki:

  Önlisan bölümünden mezunum alttan 5 dersim var dönemim uzadı dgs girip aöf tercih yapabilirmiyim

 4. Fatih diyor ki:

  2 yıllık lojistik okuyorum. Stajı yapmadan DGS girilebilir mi? Kazansam bir sıkıntı çıkar mı?

 5. akın diyor ki:

  iyi günler hocam.Ben 1.sınfım suan 2yıllık bilgisayar programcılıgı okuyorum..stajımı veya yaz okulu 2.seneme denk geldinde dgs’den yerleşme hakkım oluyor mu? staj puanı diplomamı etkiliyor.

 6. Kenan diyor ki:

  Sağlık myo mezunuyum. Sağlık bölümü dışında başka bir bölüm tercih edebilir miyim? Mesela hemşirelik yerine mühendilik gibi.

 7. Elif diyor ki:

  Geçen seneki dgs puanımla bu yıl dgs ye girmeden tercih yapabilirmiyim

 8. Taha diyor ki:

  Merhabalar, diyelimki DGS sınavına girdim ve sonra sıra tercih sırasına geldi. Hangi durumda not ortalamam veya puanım düşmez ?
  1)Tercih yaparsam.
  2)Tercih yapmazssam.
  3)Tercih yaptığım halde üniversiteyi kazanamazssam.
  4)Tercih yaptığım üniversite beni kabul etmez ise.

 9. aylin diyor ki:

  merhaba ben radyoloji bölümünde okuyorum hemşireliğe tamamlamak dgs ye girmek istiyorum ama bi önceki diploma silinir diyolar doğru mu acaba

  1. DgsliOrg DgsliOrg diyor ki:

   Niye silinsin ki 🙂

 10. Canberk diyor ki:

  Geçici mezuniyet belgesi alıp DGS girdikten sonra tercih edilen okul dondurulabiliniyor mu? Veya alttan olan derslerimi verebilmek için ne kadar müddet veriliyor? AÖF başvuru yapsam kayıt olabilir miyim?

 11. İsa Mert diyor ki:

  Ön lisansı bitireli 2 yıl oldu, fakat stajımı henüz vermedim ve aynı zamanda kpss ile infaz ve koruma memuru oldum fakat dgsye girip +2 yıl aöf daha yaparak lisans mezunu olmak istiyorum. Staj buna engel olur mu? Veya aöf kayıt yaptırdıktan sonra stajı verme şansım olur mu? Mail ile bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler 🙏🏻

 12. Turan Acu diyor ki:

  Simdi ben 2 yıl ön lisans tan sonra +4 yıl dahamı okuyacam yoksa 2 yılmı

 13. Ömer diyor ki:

  Merhaba ben Bilgisayar Programcılığı son sınıf öğrencisiyim.Bu sezon 1 dersim seneye kaldı dgs de okul kazansam yerleşebilir muyum ?

 14. meral diyor ki:

  adalet 2.sınıf 2. dönemimden bir dersim kaldı ve dgs merkezim 3 ders sınavı merkezleri ile uyuşmadığından iki sınavdan birine giremeyeceğim, bu durumda dgsye girsem hukuk fakültesi tercihi verebilir miyim alttan kalan dersimi sonradan vermek koşulu ile? ya da dgs giriş merkezimi değişemiyor muyum?

 15. Necati Ekinci diyor ki:

  Dgs yi kazanmak için ortalama şartı varmı? Yani fakultelerin ortalama şartı varmı? Mesela 2.50 den az olmucak veya 3.50 den az olmucak gibi.mesela ben 2.00 ile mezun olsam ve fakulte kazanacak kadar puan yapsam kazanabilirmiyim? Kontenjanlar çok az olduğu kafama takildi..

  1. DgsliOrg DgsliOrg diyor ki:

   Mezun olduysanız hiçbir sıkıntı yok.

 16. Osman diyor ki:

  Benim alttan bir tane seçmeli dersim var ben bu dersi yaz okulunda alıyorum verirsem DGS yapabilir miyim ? Bu konu hakkında farklı şeyler okuyup ,duyuyorum . Yardımcı olursanız sevinirim. TEŞEKKÜR EDERİM

  1. DgsliOrg DgsliOrg diyor ki:

   2. maddeye tekrar bakmanı öneririm 🙂

 17. Abdullah diyor ki:

  Dgs baraj varmı barajı geçtikten sonramı okul puanı ekleniyor hiç bir bilgim yok

 18. melisa diyor ki:

  merhaba önlisans öğrencisiyim alttan 5 dersim kaldı dgs ye girip kayıt yaptırabilirmiyim ?

 19. zeynel diyor ki:

  Tek ders neden sadece 1. dönem kabul ediliyor ? Ben 2. dönemden kaldım arkadaşım 1. dönemden ikimizde sınava aynı gün gireceğiz o kazanırsa girebilecek ben giremeyecek miyim ?

 20. Adnan yeşik diyor ki:

  Şuan açıktan adalet okumaktayım 2.sınıf öğrencisiyim şuan 6 dersim var dgs e gireceğim diyelim ki açıktan veya başka bir okul tercih vereceğim adalet bitmeden alttan ders alıp 3.sınıfa geçebilir miyim yoksa dgs e boşuna mı girmiş olacağım

 21. Emre diyor ki:

  İyi Günler dilerim,Burda ki her bilginin doğruluğunu taahhüt ediyor musunuz? Çünkü Şuan bir dersim var ve burda ki her yazılanlar bana umut verdi.

  1. DgsliOrg DgsliOrg diyor ki:

   Sitemiz bir bilgilendirme sitesidir. Burada her yazan bilgi size ön bilgilendirme yapmak amacıyla kurumlardan veya üyelerin tecrübelerine dayanarak verilmektedir. Daha detaylı bilgileri ÖSYM veya üniversitenizden edinebilirsiniz.

 22. Emire diyor ki:

  Merhaba ben 2015 senesi dgs sınavına girmeden direk AÖF lisans programına dikey geçiş yaptım. Şimdi aöf de aktifim fakat 2019 da ilk kez DGS sınavına gireceğim ve örgün okumak istiyorum. Sınava girebilir miyim? öğrenciliğimi sildirmem mi gerekir? en geç ne zaman sildirebilirim? ( ne kadar aktif kalabilirsem kar benim için) Aöf den ? yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 23. Serpil diyor ki:

  2 yıllık aöf adalet mezunuyum. 2018 Dgs ye başvurdum. Mezun.olduğum bölüme göre açıköğretimde hangi bölümleri tercih edebilirim. Hukuk gibi bi hedefim yok. Sadece 4 yıllığa tamamlamak istiyorum. Tercih edeceğim bölümlerin sadece 3 ve 4 sınıflarınımı tamamlıyorum. Aöf adalet önlisans mezunu olarak dgs de kaç doğru soru yapmam lazımve aöf den hangi bölümleri secebiliri.. Yanlış doğruyu götürüyormu hiç bilgim yok. Bu konularda bilgi verirmisiniz

 24. pnr diyor ki:

  Ben 2 yillik ilk ve acil yardım bölümünü okudum ayrica ortaöğretihm3 hemsire mezunuyum ortaöğretim mezunu olrak kpss ye girmek için ekim 7 ye kadr mezun olmamam lazim bu yuzden onlisanstan ders biraktim yanj suan tekderste vermem gereken bir dersim var buna rağmen dgs ye girip 4 yıllık bir bölüme tercih verebilirmiyim aceba LÜTFEN ZAMANIM HİÇ KALMADI ACIL CEVAP VERIN 😔

 25. Mhmt diyor ki:

  İyi günler ben bu sene üniversite sınavına da dgsye de girdim üniversite sınavımın sonucu iyi geldi tercih yapacağım. Dgs sonucu da iyi gelecek gibi ordan da tercih yapabilir miyim yaparsam eğer ikisini de kazanırsam haklarım elimden alınır mı?

 26. dmn diyor ki:

  ben lisans mezunuyum başka bir ön lisans bölümü okuyorum dgs ye girebilir miyim

 27. srp diyor ki:

  ben dgs yi kazandım ve kayıt oldum okula ama gidemedim 1 sene gecti bu ıkıncı sene olacak tekrardan dgs ye girme hakkım varmı eger girersem kazandıgım bölüm iptal mi olur

 28. Aişe diyor ki:

  Merhabalar aöf halkla ilişkiler ve tanıtım bitirdim dgs girdim sözel puanım 210 eşit ağırlık puanım 196 fakat ben halkla ilişkiler olarak tamamlamak istemiyorum özel bir üniversiteye gidip formasyon alacağım bir bölümde bitirmek istiyorum bu mümkün mü acaba ?

 29. Elif diyor ki:

  2018 dgs sıavıda sadece türkçe yaptım sınav sonucuma baktığımda aldığım puanlar yazmıyor sadece netlerim yazıyor 2 ýılı adalet okdum 4 ýılığa tamamlamak ıçín âöf bölümlerine tercih yapabirmiyim

 30. Herzen diyor ki:

  Merhaba ben bilgisayar programcılığı bölümü mezunu yum DGS girdim ve sayısal bazda 0,5 engeline takildim sıralama ve puan bilgisi yok tercih verebilme gibi bir ihtimalim var mı?

 31. Gzmdn diyor ki:

  Merhaba ön lisanstan kaç yıla kadar dgs ye girilebiliyor beb 2012 de mezun oldum başka bi üniversitede şuan açıktan okuyor gözüküyorum dgs ye girebilir miyim

 32. MUZAFFER CAN AYDIN diyor ki:

  Merhaba benim iki sorum var

  1.sorum¨2 yıllık örgün bilgisayar programcılığı mezunuyum
  dgs ile 4 yıllık aöf yerlesirsem kaç yıl daha okurum¨

  2.sorum ¨dgs ile 4 yıllık aöf okuyan biri
  aöf bitirmeden tekrar dgs ye girebiliyor mu¨

  Yardımcı olursanız cok ama cok sevinirim
  cok güzel ve gerekli bir hizmet yapıyorsunuz.

 33. Elif diyor ki:

  Merhaba 🙂 Ben açıköğretim 2. sınıftayım 2 dersim kaldı mezun olmam için ama biri güz dönemi diğeri bahar dönemi 🙂 tercih yapıp kazanma imkanım var mı ?

 34. Birce diyor ki:

  Arkadaşlar sizce diyetisyenlik mi hemşirelik mi

  1. ali sevilgen diyor ki:

   Hemşireliğin avantajı iş sahası çok yüksek devlette ve özel sektörde iş bulman daha kolay dezavantajı ise herkesin üstesinden kalkabileceği bir meslek değil

 35. Xqxqxq diyor ki:

  Ben 2 yıl bankacılık okudum diyelim bunu dgs ile başka bir alanda yükselttim(geçiş yapabiliyorum) , yükselttiğim bölüm 4 yıl sayılıp elimde ekstra bankacılık mı olmuş olacak?

 36. Elifsu diyor ki:

  Merhaba ben uzaktan öğretim çocuk gelişim ikinci sınıftayım. Benim ikinci sınıftan alttan dersim kaldı. Dgsye girmeyi düşünüyorum. Dgs yi kazandığım okula kayıt yaptırıp örgün öğretimde eğitimime devam edebilir miyim? Alttan kalan dersimi vermek şartıyla?

 37. Zeynep diyor ki:

  Hocam Ben suan 2. Sınıfın benim alttan derslerimden dolayı.sinif bir dersi almadım ve senem uzadi ben dgsye girebilimiyim bu yil

 38. ali sevilgen diyor ki:

  Ben 1 sene ara vererek dgs ile bir bölüme yerleştim önlisansta burs alıyordum kredi veya burs alma olasılığım var mı varsa öğrenci belgemi ibraz ederek mi yoksa normal şekilde belirtilen tarihte başvurumu yapmalıyım?

 39. Beyza Nur diyor ki:

  Hocam önlisans mezunuyum acıköğretime kayıt yaptırdım dgs ye girebilir miyim

  1. deniz diyor ki:

   girebiliyomusun

 40. deniz diyor ki:

  gençler bir sorucam ben şimdi çocuk gelişimi okudum ek tercihte halka ilişkiler seçiyorum AÇIK ÖĞRETİM dgsye bir daha girebilirmiyim #dgs2018

BİR YORUM YAZ

ankara lazer epilasyon