Reklam
Reklam


DGS’de Yanlış Bilinen Gerçekler

DGS’de Yanlış Bilinen Gerçekler

YANLIŞ BİLİNEN GERÇEKLER

1- YANLIŞ: DGS’YE SADECE MYO MEZUNLARI BAŞVURABİLİR.

DOĞRU: MYO MEZUNLARI VE MYO SON SINIFTA OKUYANLAR.

2- YANLIŞ: ALTTAN DERS(LER)İ OLAN DGS’YE GİREMEZ.

DOĞRU: TÜM DERSLERİ ALTTAN OLAN SON SINIF ÖĞRENCİSİ DGS’YE GİREBİLİR.

3- YANLIŞ: ALTTAN DERS(LER)İ OLAN DGS’DE TERCİH İŞLEMİ YAPAMAZ.

DOĞRU: TÜM DERSLERİ ALTTAN OLAN DGS’YE GİRMİŞ KİŞİ TERCİH İŞLEMİNİ GERÇEKLEŞTİREBİLİR.

4- YANLIŞ: ALTTAN DERS(LER)İ OLAN DGS’Yİ KAZANSA BİLE KAYIT OLAMAZ, YERLEŞEMEZ.

DOĞRU: TEK DERSİ İLK DÖNEMDEN OLAN, STAJI VEYA BİTİRME PROJESİ VERMEMİŞ KİŞİ DGS’Yİ KAZANIR İSE ŞARTLI KAYIT HAKKINDAN FAYADALANABİLİR. KAZANDIĞI YILIN İLK DÖNEMİNDE MYO MEZUNU OLARAK, GEÇİCİ MEZUNİYET BELGESİ İLE KAZANDIĞI OKULA KAYIT OLUR, DİĞER SENEDEN (OKULDAN OKULA DEĞİŞEBİLİR) BAŞLAYABİLİR.

5- YANLIŞ: KAYIT SIRASINDA MYO’DA GÖRÜLEN HER DERSTEN MUAF OLUNABİLİR.

DOĞRU: BU YETKİ ÜNİVERSİTE SENATOLARINA VERİLMEKLE BERABER YILDAN YILA, AYNI ÜNİVERSİTE İÇİNDE BÖLÜMDEN BÖLÜME DEĞİŞEBİLİYOR. ÜNİVERSİTELERİN ARASINDA ORTAK BİR STANDART YOK.

6- YANLIŞ: KAZANILAN LİSANS BÖLÜMÜNDE MUHAKKAK 1.SINIFTAN BAŞLANILIYOR.

DOĞRU: YİNE AYNI MUAFİYETLERDE OLDUĞU GİBİ YILDAN YILA, BÖLÜMDEN BÖLÜME DEĞİŞEBİLİYOR. 1’DEN BAŞLATAN DA VAR, 2 VE 3.SINIFTANDA. ÇOĞUNLUK 1. SINIFTAN BAŞLATIYOR, ANCAK ÜSTTEN DERS ALMA İMKANIN OLABİLDİĞİ İÇİN YİNE 3 SENEDE BİTİREBİLİYORSUN.

7- YANLIŞ: İLK SENE İNTİBAK SENESİDİR, BU YILDAKİ DERSLERİN BİRİNİ İKİSİNİ VEYA DAHA FAZLASINI VEREMEYENİN OKULDAN İLİŞİĞİ KESİLİR.

DOĞRU: İNTİBAK YILI SİSTEMİ KALDIRILDI. DOLAYISIYLA 2’DEN FAZLA DERS BIRAKANIN İLİŞİĞİ KESİLİR UYGULAMASI DA KALDIRILMIŞ OLDU. ESKİDEN BU İNTİBAK YILINDA KAZANAN KİŞİ ÖĞRENCİ SAYILMAZDI, ASKERLİK ERTELEMESİ YAPTIRAMAZDI VE BU DURUM DA TARİHE KARIŞMIŞ OLDU. ANCAK 1.SINIFTA UYUŞMAYAN DERSLER VERİLDİĞİ İÇİN FARK TAMAMLAMA UYGULAMASI DEVAM ETMİŞ OLUYOR.

8- YANLIŞ: MESLEK YÜKSEK OKULUNDA AA, BA, BB İLE VERDİĞİM BÜTÜN DERSLERDEN MUAF OLUNABİLİR.

DOĞRU: OLABİLİRSİN DE, OLMAYABİLİRSİN DE. MYO’DA AA İLE VERDİĞİN DERS DÖNEMLİK, KAZANDIĞIN LİSANSTA AYNI DERS YILLIK OLABİLİR. MYO’DA BA İLE VERDİĞİN DERS TÜRKÇE, KAZANDIĞIN LİSANSTA AYNI DERS İNGİLİZCE OLABİLİR. KREDİ SAYILARI UYUŞMUYOR OLABİLİR. SENATOLARA KALMIŞTIR, STANDART BİR UYGULAMA YOKTUR.

9- YANLIŞ: HAZIRLIK SINIFINDA KALINIR İSE OKULDAN İLİŞİK KESİLİR.

DOĞRU: BAZI OKULLARDA HAZIRLIK SINIFINDA KALAN KİŞİ TÜRKÇE EĞİTİM VEREN HAZIRLIK SINIFI OLMAYAN BİR ÜNİVERSİTEYE AYNI BÖLÜME GÖNDERİLEBİLİR. ÖĞRENCİYE’DE SEÇENEKLER ARASINDAN SEÇME İMKANI VERİLEBİLİYOR. VEYA AYNI ÜNİVERSİTEDE MEZUNİYETE KADAR VERİLMEK ŞARTI İLE DEVAM EDİLEBİLİR. YİNE UYGULAMALAR ÜNİVERSİTEDEN ÜNİVERSİTEYE DEĞİŞEBİLİYOR. BU DURUMU KILAVUZDA KOŞUL OLARAK GÖREBİLİYORSUNUZ.

10- YANLIŞ: BİR SENENİN VEYA BİR DÖNEMİN SONUNDA BAZI NEDENLERDEN DOLAYI ÜNİVERSİTEDEN MEMNUN KALINMAZSA HERHANGİ BİR ÜNİVERSİTEYE GEÇİŞ YAPILABİLİR.

DOĞRU: YATAY GEÇİŞ VEYA MERKEZİ YERLEŞTİRME İLE GEÇİŞ YAPILABİLİYOR. ANCAK YATAY GEÇİŞ İÇİN DERSLERİN DÖNEMLİK VEYA YILLIK ORTALAMASI SONUCU OLUŞAN OKUL BAŞARI PUANINA BAKILARAK, İLGİLİ ÜNİVERSİTELERE TERCİH YAPILARAK GEÇİLEBİLİR. SON SINIFTA VE İLK SENE YAPILAMAZ. ÜNİVERSİTEDEN ÜNİVERSİTEYE DEĞİŞMEKLE BERABER DÖNEM ARALARINDA VEYA YIL SONLARINDA BELİRLENEN TARİHLERDE TERCİH USULÜ İLE YAPILABİLİR. BİR KAÇ SENEDİR UYGULANAN MERKEZİ YERLEŞTİRME SİSTEMİ İLE GEÇİŞ HENÜZ TAM OTURMAMIŞTIR. 2 SENE ÖNCE BİR ÇOK ÜNİVERSİTE TARAFINDAN UYGULANAN SİSTEM GEÇEN SENE BAZI ÜNİVERSİTELER TARAFINDAN UYGULANDI. SON ALINAN KARARLA, İLGİLİ YILIN PUANI (KAZANILAN ÜNİVERSİTEYE BAŞLANIRKEN ALINAN PUAN) GEÇİŞ YAPILACAK YILIN PUANINA (GEÇİŞ YAPILMAK İSTENEN ÜNİVERSİTENİN AYNI BÖLÜM PUANINA) EŞİT VEYA FAZLA İSE YAPILABİLİYOR. ANCAK BURADA DA PUANLARIN STANDART SAPMA İLE YILLAR ARASINDAKİ FARKLILAŞMASINI DA GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURACAK OLUR İSE İLGİLİ YAZIDA ANLATILMAK İSTENEN ŞU OLMALIYDI VE ÖYLE DE OLACAKTIR. AYNI YIL İÇİNDE PUANLAR KARŞILAŞTIRILMALIDIR.

11- YANLIŞ: DGS İLE KAZANANLARIN YATAY GEÇİŞ VEYA ERASMUS,FARABİ HAKLARI YOKMUŞ.

DOĞRU: HAYIR VAR, DGS İLE KAZANLAR DA AYNEN YGS-LYS İLE KAZANANLARA AYNI HAKLARA SAHİPTİR. İLGİLİ ÜNİVERSİTENİN HER ÖĞRENCİSİ AYNI HAKLARA SAHİPTİR.

12- YANLIŞ: DGS İLE KAZANANLARA FARKLI GÖZLE BAKILIYOR, HOCALAR BIRAKMAYA ÇALIŞIYOR, ÖĞRENCİLER KÜÇÜK GÖRÜYOR.

DOĞRU: BUGÜNE KADAR DGS İLE YERLEŞEN ÖĞRENCİLERİMDEN ALDIĞIM BİLGİLERE VE DGS İLE YERLEŞTİĞİMDE HİSSETTİĞİM DURUMLARA GÖRE ÖYLE BİR UYGULAMA VEYA DAVRANIŞ YOK. HOCALARIN ÇOĞU SENİN DGS İLE GEÇTİĞİNİ BİLMEZLER BİLE. ÖĞRENCİLERE DE GELİNCE ZATEN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ YAŞ OLARAK KÜÇÜKLER, ÜST SINIFLARDAN ALTTAN DERSİ KALANLARDAN OLDUĞUNUZU DÜŞÜNEN BÜYÜK BİR KESİM VAR. DGS İLE GEÇİLDİĞİ BİLİNSE BİLE BİR KAÇ ÜNİVERSİTEDE BİR KAÇ ÖĞRENCİNİN DAVRANIŞINI GENELLEMEMEK GEREKİR.

13- YANLIŞ: DGS İLE KAZANANLARA YURT ÇIKMIYOR.

DOĞRU: DGS İLE KAZANLARIN YURT BAŞVURULARI YGS-LYS İLE KAZANANLARLA AYNI TARİHTE OLMUYOR. YURTLARIN YGS-LYS İLE KAZANLARLA DOLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR. YURT-KUR GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN ALDIĞIM BİLGİLERE GÖRE DGS İÇİN DE KONTENJAN AYRILIYOR ANCAK GİREN SAYISINA ORANLA BİRAZ DÜŞÜK AMA YİNE DE DGS İLE KAZANIP YURDA YERLEŞEN HER YIL YÜZLERCE ÖĞRENCİ VAR.
14- YANLIŞ: DGS İLE KAZANANLAR BURS VEYA KREDİ ALAMIYOR.

DOĞRU: HAYIR ALABİLİR. ANCAK ÖNCELİK MYO’DA BURS-KREDİ ALIP, ARA VERMEDEN KAZANANLARA VERİLİYOR. BURS ALAN BURSA DEVAM EDEBİLİYOR, KREDİ ALAN KREDİYE DEVAM EDEBİLİYOR. ANCAK YİNE BURADA SINIF UYUMLULUĞU DA ÖNEMLİ. İLK 2 SENESİNDE (MYO’DA) ALAN ÖĞRENCİNİN LİSANS BÖLÜMÜNDE 3. VE 4. SINIFTA ALMASI GEREKİYOR, ÇÜNKÜ 4 YIL OLARAK VERİLEBİLİYOR. YANİ YÖNETMELİĞE GÖRE BURS VEYA KREDİ ÇIKMIŞ OLSA BİLE LİSANSIN İLK YILI 3. SINIFA DENK GELİRSE ALINABİLİYOR, DİĞER TÜRLÜ 1-2 SENE BEKLENİYOR. FAKAT UYGULAMALARDA ÇOK FARKLILIKLAR OLDU. MYO’DA BURS-KREDİ ALIP, DGS İLE ARA VERMEDEN KAZANANLARDAN ALAMAYANLAR OLDUĞU GİBİ, MYO’DA BURS-KREDİ ALMAYIP, ARA VEREREK KAZANLARDAN ALANLAR OLDU. BU DURUMLARA BU SENE ŞAHİT OLDUK. AYRICA MADDİ DURUMU MÜSAİT OLANLARDAN ALANLAR OLDUĞU GİBİ, MADDİ DURUMU SIKINTILI OLANLARDAN ALAMAYANLAR OLDU. YANİ TAM BİR STANDART UYGULANAMADI. YİNE YÖNETMELİĞE GÖRE KONUŞACAK OLURSA MYO’DA BURS-KREDİ ALIP ARA VERMEDEN KAZANANLAR BURS-KREDİ BAŞVURUSU YAPMAYACAK, SADECE KAZANDIĞINI ÖĞRENCİ BELGESİ İLE İBRAZ EDECEK. ANCAK ÖNCEDEN BURS-KREDİ ALMAYAN, DGS İLE ARA VEREREK KAZANAN VEYA ARA VERMEDEN KAZANANLAR İSE BURS VE KREDİ BAŞVURUSU YAPACAK.
15- YANLIŞ: DGS İLE BİR LİSANS BÖLÜMÜ KAZANDIKTAN MYO DİPLOMASI OKULA TESLİM EDİLDİĞİ İÇİN MEZUN OLUNUNCA MYO DİPLOMASI YANIYOR, LİSANS DİPLOMASI ALINIYOR.

DOĞRU: MYO DİPLOMASI KAZANILMIŞ BİR HAKTIR. BU DURUMDA İPTALİ SÖZ KONUSU OLAMAZ, LİSANSTAN MEZUN OLDUĞUNUZDA MYO DİPLOMANIZI DA GERİ ALABİLECEKSİNİZ. BÖYLECE 2 ÜNİVERSİTE (BİR ÖNLİSANS, BİR LİSANS OLMAK ÜZERE) MEZUNU OLMUŞ OLACAKSINIZ.

16- YANLIŞ: DGS’YE SADECE 3 KERE VEYA 5 KERE GİRME HAKKI VARDIR.

DOĞRU: DGS’YE GİRME HAKKI SINIRSIZDIR, ÖNCEKİ 3-5 YIL GİRME HAKKI UYGULAMALARI KALDIRILMIŞTIR.

17- YANLIŞ: DGS İLE BİR LİSANS BÖLÜMÜNE YERLEŞİLİRSE VE DGS İLE KAZANILAN FAKÜLTEDEN MEZUN OLUNURSA TEKRARDAN DGS’YE GİRME HAKKI YOKTUR.

DOĞRU: HAYIR VARDIR. DGS İLE KAZANILAN FAKÜLTEDEN İSTER MEZUN OLUN, İSTER OKUMAYA DEVAM EDİN, İSTER BİTİRMEDEN KAYIT SİLDİRİN TEKRAR DGS’YE GİREBİLİRSİNİZ. HATTA TEKRAR AYNI BÖLÜMÜ VEYA TEKRAR AYNI ÜNİVERSİTEYİ YAZABİLİRSİNİZ. ARKA ARKAYA AYNI MYO DİPLOMASI İLE BİR KAÇ FAKÜLTE OKUYABİLİRSİNİZ.

18- YANLIŞ: DGS İLE BİR YERE YERLEŞTİKTEN 1-2 SENE SONRA TEKRAR DGS İLE BİR BÖLÜM KAZANILIRSA İKİSİ BİRDEN OKUNABİLİR.

DOĞRU: DGS İLE ÖRGÜN (1.ÖĞRETİM, 2.ÖĞRETİM, UZAKTAN EĞİTİM DAHİL – AÖF VE AÖF UZAKTAN HARİÇ) BİR LİSANS BÖLÜMÜNE YERLEŞİLDİĞİNDE BİR YA DA BİR KAÇ SENE SONRAKİ DGS’YE TEKRAR GİRİLEBİLİR. ANCAK YİNE BİR ÖRGÜN LİSANS KAZANILIR İSE VE ÖNCEDEN KAZANILAN BÖLÜMDE OKUMAYA DEVAM EDİLİYOR İSE AYNI ANDA İKİ ÖRGÜN BÖLÜM OKUNAMAZ. İLKİNDEN KAYIT SİLİNMESİ GEREKİYOR.

19- YANLIŞ: DGS İLE BİR SENE LİSANS BÖLÜMÜNE KAYIT YAPILIRSA ANCAK O ZAMAN HEMEN SONRAKİ SENE OKUL PUANI KESİNTİSİ OLUR.

DOĞRU: YERLEŞME SONUÇLARINA GÖRE İLGİLİ BÖLÜMÜ KAZANMIŞSAN, İSTER KAYIT OL, İSTER OLMA SADECE 1 SENE SONRASINDAKİ DGS’DE PUAN KESİNTİSİ OLACAKTIR. PUAN KESİNTİSİ OKUL PUANIN 1/4’Ü (%25İ) KADAR OLACAKTIR. BU DA 6-12 PUAN ARASINA TEKABÜL EDİYOR.

ÖRNEK 2,5 İLE MEZUN OLMUŞSAN 30 PUAN YERİNE 22,5 PUAN EKLENECEK VE KAYIP 7,5 PUAN OLACAK. (BU DA 2014 VERİLERİNE GÖRE SAYISALCILAR İÇİN 2,5 SAYISAL NETİNE EŞİTTİR, EŞİT AĞIRLIKÇILAR İÇİN YAKLAŞIK 2 SAYISAL, 2 SÖZEL NETE EŞİTTİR.)

ÖRNEK 3,5 İLE MEZUN OLMUŞSAN 42 PUAN YERİNE 31,5 PUAN EKLENECEK VE KAYIP 10,5 PUAN OLACAK. (BU DA 2014 VERİLERİNE GÖRE SAYISALCILAR İÇİN 3,5 SAYISAL NETİNE EŞİTTİR, EŞİT AĞIRLIKÇILAR İÇİN YAKLAŞIK 3 SAYISAL, 3 SÖZEL NETE EŞİTTİR.)

20- YANLIŞ: DGS’YE EKLENECEK OKUL PUANI MAKSİMUM 80, MİNİMUM 40 PUAN OLACAKTIR.

DOĞRU: SONUÇ BELGENDE MAKSİMUM 80, MİNİMUM 40 YAZABİLİR ANCAK BU SON PUANA EKLENEN ÖBP (ÖN LİSANS BAŞARI PUANI) DEĞİLDİR. ÖRNEĞİN ÖBP OLARAK SİZE 75, 65 GELEBİLİR, SONUÇ BELGENDE DE BU YAZABİLİR. ANCAK BU YERLEŞME PUANINA BU ŞEKİLDE YANSIMAZ. ÖBP’NİN %60’I PUANA EKLENTİ YAPILIR.

ÖRNEK 4’LİK SİSTEMDE 2,5 İLE MEZUN OLMUŞSAN 2,5 x 20 = 50 ÖNLİSANS BAŞARI PUANIDIR, ANCAK 50×0,6=30 PUAN EKLENECEKTİR. (DAHA KISA BİR YOL VEREYİM; EKLENECEK ÖBP= MEZUNİYET PUANI (4’LÜK) X 12 BURADAN 2,5×12=30 (DİREK EKLENECEK PUANI VERİR)

ÖRNEK 100’LÜK SİSTEMDE 75 İLE MEZUN OLMUŞSAN 80’LİĞE ÇEVİRMEN GEREKİR. 75X0,8=60 SONRA 60×0,6=36 PUAN EKLENECEKTİR. (DAHA KISA BİR YOL VEREYİM; EKLENECEK ÖBP= MEZUNİYET PUANI (100’LÜK) X 0,48 BURADAN 75X0,48=36 (DİREK EKLENECEK PUANI VERİR)

*** ÜNİVERSİTELER ARASI GEÇİŞLER YEDİ ŞEKİLDE OLUR. SINAVSIZ GEÇİŞ, DİKEY GEÇİŞ, YATAY GEÇİŞ, MERKEZİ YERLEŞTİRME GEÇİŞLERİ, FARABİ, ERASMUS VE ÖZEL DURUMLARLA OLAN GEÇİŞLER.

SINAVSIZ GEÇİŞ: (KISACA) MESLEK LİSELERİNDEN MYO’LARIN İLGİLİ BÖLÜMLERİNE, MYO’LARDAN AÖF’LERE (3.SINIFA) GEÇİŞ

DİKEY GEÇİŞ: (KISACA) DGS İLE MYO’LARDAN İLGİLİ LİSANS BÖLÜMLERİNE GEÇİŞ

FARABİ: (KISACA) YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI ARASINDA 1 YA DA 2 YARI YILLIK ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ İLE GEÇİŞ

ERASMUS: (KISACA) AVRUPA BİRLİĞİ (YABANCI ÜNİVERSİTELER ARASI) ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMI İLE GEÇİŞ

ÖZEL DURUMLAR: (KISACA) HASTALIK, ÖZEL TEDAVİ VB. DURUMLAR İLE GEÇİŞ

AZİZ HOCA

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 17 YORUM
 1. Samet diyor ki:

  Ben şuan aöf önlisans 2. Sınıf öğrencisiyim ve mezun olunca dgs ye girmek istiyorum ama 2. Sınıfda 4 sınavdan geçemedim yinede dgs ye girip tercih yapabilir miyim

  1. DgsliOrg DgsliOrg diyor ki:

   Aklınızda soru işareti kalmaması için sitede şartlı geçiş yazısını okumanızı tavsiye ederiz.

 2. senem diyor ki:

  Merhaba, dgs ile geçtiğim okulda derse kayıtlar vs internet uzerinden oluyor, 13 dersimi saydiklarindan ve ustten ders almamda sorun olmaması icin 3.sinifa kaydimi yaptılar ama birinci siniflarla birlikte ders alıyorum ve genel.program uyuşmazlığı nedeniyle de onlarla 4 sene devam edecegim gibi görünüyor. .belki son.dönem erken bitebilir ama mezuniyet aynı yila denk gelecek sanıyorum. .Aklıma takılan şu, mezuniyet sırasında derece degerlendirilirken örneğin ilk üçe girme durumunda dahil edilmeme durumum olabilir mi çünkü 1.sınıftayken bile 3.sınıf öğrencisi gorunuyorum, bununla.ilgili bir yönetmelik vs var mı bulamadım? Çok teşekkürler. .

  1. DgsliOrg DgsliOrg diyor ki:

   Bunu okulunuzun öğrenci işleri bilir. Onlara sorarsanız daha sağlıklı olur.

  2. Ahmet diyor ki:

   DGS Kaç puan üzerinden hesaplanıyor

 3. Aylin diyor ki:

  Bn acikogretimde okuyorumda 2 yilim gecti ama baya bi alttan dersim var cocuk gelisimi bolumum acaba dikey gecis ainavina girip biyere yerlesebilirmiyim bu alttan kalan derslerimi daha sonra verbilirmiyim yoksa once deraleri verip demi dgs ye girebilirim anca bna cevap verirseniz cok memnun olurum mezun degilim hala

 4. deanwinchester diyor ki:

  merhaba ben fizyoterapi 2 yıllık myo mezunuyum 2016 dgs ye girdim. kendi bölümümün lisansını kazanamadım ama tercih yapıp acıkögretim işletme lisans 3.sınıf bölümüne yerlesitim halen okumaktayım . benim sorum su bu sene aof okumam dgs ye girmemi ve tercih yapmamı engellermi ? kaydımı sildirmelimiyim bunun bi suresi varmı ve puanım da nasıl bir kırılma olur cevaplarsınız cok sevinirim tesekkürler…

 5. Ahmet diyor ki:

  Merhaba ben MYO internet ve ağ teknolojileri bölüm birincisiyim bölüm birinciliğinin DGS de bana ne gibi katkısı olur 4 üzerinden 3.83 ortalamayı gördüm Fakat DGS için pek bir temelim yok çalışma fırsatımda olmadı seneye bekler isem ek puan hakkım gider mi . . yada 25 türkçe 25 matematik neti çıkarsam bölüm birinciliğinin etkisiyle bir üniversiteye geçebilirmiyim . .

 6. merve diyor ki:

  iyi günler ben myo da işletme okuyorum ve ıkıncı sınıfın bırıncı dönemınde capraza düştüm yani şu anda 1.sınıfın ikinci dönemini okuyorum ve bu dönemde dgs ye girmek istiyorum girebilirmiyim

 7. Baharselma diyor ki:

  ⚠️‼️‼️Merhaba hocam ben bilgisayar proramcklığı bölümü mezunuyum. Bu yıl gıda teknikerliğini bitirdim. Dgs ye hazırlanıyorum. Hedefim diyetisyenlik. Girdiğim bu sınavla hem diyetisyenlik hemde bilgisayar mühendisliği bölümü için tercih yapabiliyor muyum .L. Lütfen ACİLLLL DÖNÜN

 8. yıldız diyor ki:

  merhaba hocam dgs ye yenı hazırlanıyorum bana yardımcı olur musunuz nasıl calısmam lazım sadece sözel yapacagım

  1. DgsliOrg DgsliOrg diyor ki:

   Sitemizdeki rehberlik yazılarına bakabilirsiniz. Çalışma programları mevcuttur.

 9. Feyza diyor ki:

  Iyi aksamlar. Laborant ve veteriner saglik ogrencisiyim 2.sinifim. Ilk donemden 1 dersimi alamadim bu donemde sıkıntım yok. Dgs sartli kayit yaptirabilirmiyim

 10. mujde diyor ki:

  iyi günler , dgs sınavında mezun olduğu yıl veya ilk kez girenler 2. veya 3. defa girenlere göre öncelikli midir? Tercihlerde öncelik durumu gibi bir madde var mı?

  1. DgsliOrg DgsliOrg diyor ki:

   herhangi bir öncelik söz konusu değildir.

 11. Şeyda diyor ki:

  İlk dönemden 3 dersim kaldı şartlı kayıttan yararlanabilir miyim

 12. mujde diyor ki:

  iyi günler, önlisans diploması olupta açıktan lisans tamamladıktan sonra dgs’ye yine de girebiliyo muyuz?

BİR YORUM YAZ

ankara lazer epilasyon